GENİZ ETİ SORUNLARI

GENİZ ETİ SORUNLARI

Geniz eti (Adenoid) olarak isimlendirilen doku lenf hücrelerinden oluşmuştur. Lenf hücresi yapımında rolü vardır. Yenidoğanda anneden geçen immünglobulinler nedeniyle küçüktürler. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur ve burun tıkanıklığına yol açar. Burundan nefes alamayan çocuk, ağız solunumu yapar; ağızdan giren hava filtre edilmemiş olduğu için dışarının kirli ve mikroplu havası boğaza ulaşmış olur ve çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açar. Bu çocuklarda işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun ve geniz akıntıları gözlenmektedir. Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri ortodontik bozukluklara (dişlerin düzensiz çıkması), yüz gelişiminde bozukluklara ve konuşma bozukluğuna yol açabilmektedir. Geniz eti büyümesi üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunları başlatır.

Geniz eti ne zaman alınmalıdır?

Geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde en sık uygulanan ameliyatlardandır. İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına başvurulmaktadır.

Ameliyatı gerektiren durumlar:

  1. Üst solunum yolunun geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması
  2. Kötü huylu tümör şüphesi
  3. Çene yapısını bozan geniz eti büyümeleri.
  4. Sık tekrar eden geniz eti enfeksiyonları
  5. Geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.
  6. Düzelmeyen sinüzit
  7. Düzelmeyen orta kulak iltihabı
  8. Kronik geniz eti iltihabı
  9. Ağız kokusu

 

Geniz eti ameliyatı hangi yaşta yapılır?

Geniz eti ameliyatı için yaş sınırlaması yoktur. Gerekli olduğunda her yaşta yapılabilir. Üst yaş sınırı da yoktur. Genel olarak ileri yaşlarda bu hastalığın görülme oranı düşüktür. Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de geniz eti ameliyatı uygulanmaktadır.

 

Geniz eti ameliyatı ne kadar risklidir?

Geniz eti riski oldukça düşüktür. Ancak, bu ameliyat basit bir ameliyat değildir. İstatistiklerde 40.000 ameliyattan birinde anesteziye veya cerrahiye bağlı ciddi komplikasyon bildirilmektedir. Ameliyat sonrası kanama % 1’in altındadır. Geniz eti ameliyatından sonra vücudun savunma sistemi ile ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır.

Geniz eti alınan kişi, alt solunum yolu hastalıklarına yatkın mıdır?

Geniz eti, boğazın girişinde bekçi konumunda olduğundan, alındığında, enfeksiyonun akciğerlere ineceği ve kişinin zatürre olacağı inancı mevcuttur. Ancak, bu konuda bilimsel kanıt yoktur. Alınan geniz eti sağlıklı değildir ve normalde yapması gereken süzme fonksiyonunu yerine getirememekte, fakat iltihap odağı görevi görmektedir. Vücut direnci her düştüğünde, geniz eti içine yerleşmiş olan iltihap alevlenmekte ve hem boğazda, hem de vücudun başka yerlerinde iltihaba sebep olabilmektedir. Bu nedenle, iltihap odağı olan hasta geniz etinin alınması ile vücuttan bir enfeksiyon kaynağı uzaklaştırılmış olmaktadır.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı için hasta genel anestezi ile uyutulduktan sonra, ağzına bir ağız açacağı takılır; bu ağız açacağı, ağzı açık tutar ve geniz eti ağız içinden küretaj yöntemi ile çıkarılır. Hastanın herhangi bir yerine kesi yapılmaz, dikiş atılmaz. Kanama kontrol edildikten sonra hasta uyandırılır. Uyandırma işlem birkaç dakika sürer. Ardından, hasta ayılma odasında 15-30 dakika tutulur ve günlük cerrahi bekleme odasına alınır. Bekleme sırasında kanama olup olmaması takip edilir. 2 saatlik beklemeden sonra gerekli önerilerle evine gönderilir. Hastaneye yatırılmaz.

USATurkey
Prof Dr Zekai Pekkafalı
Girişimsel radyoloji